ورود به سامانه

ثبت نام در سامانه

کنفرانس‌های درحال برگزاری
پنجمین همایش ملّی اعجاز قرآن کریم

پژوهشکده‌ی اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی
تهران-دانشگاه شهید بهشتی
تهران, IR

۱۰ مهر ۱۳۹۸ – ۱۰ مهر ۱۳۹۸

کاربران گرامی به اطلاع می رساند ظرفیت پذیرش در همایش و کارگاه به اتمام رسیده است.

اندیشه کلامی اعجاز قرآن که از مجادلات کلامی اندیشمندان مسلمان در قرون اولیه برآمده، ریشه در آیات متعدد و متنوع قرآن دارد، اگرچه برخی اندیشمندان معاصر به تامّلی دوباره در دلالت آیات بر معجزه بودن قرآن روی‌آورده‌اند. همچنین وجه اعجاز قرآن از آغاز تا کنون معرکه آراء گوناگون بوده است.  اینکه قرآن از چه جهت و به خاطر کدام ویژگی معجزه است و بشر عادی نمی‌تواند مانند آن را ارائه دهد، همواره از مسائل چالش برانگیز بوده است.

از سوی دیگر تنوع موضوعاتی که قرآن از آن سخن گفته و چند وجهی بودنِ مسائلِ آن، استفاده از روش میان‌رشته‌ای در مطالعات قرآنی را ضروری می‌سازد که خود گاه زمینه‌ساز مباحث اعجاز است. ضمن آن که نگاه سیستمی به آیات قرآن با تکیه بر این مبنا که قرآن مجموعه‌ای هماهنگ است که تضاد و تناقضی در آن نیست، اهمیت مطالعه سیستم‌های قرآن را برای فهم بهتر این کتاب آشکار می‌سازد. پیشرفت تکنیکهای هوش مصنوعی در کاوش و تحلیل متن نیز ابزارهای جدیدی را فراهم آورده که می‌توان از آن برای بررسی کمّی برتریهای قرآن در مقایسه با سایر متون و همچنین فهم بهتر قرآن استفاده نمود.

یکی از روی‌کردهای ارزشمند در بحث اعجاز قرآن، نگاه فازی به همه پژوهش‌های انجام شده در این حوزه است که به صورت صفر و یکی به دعاوی مطرح شده درباره اعجاز قرآن نمی‌نگرد؛ بلکه احتمال درستی هر یک از این دعاوی را معتبر شمرده و با تجمیعِ احتمالاتِ درستیِ ادعاهایی که به صورت روشمند بیان شده، به طور اجمالی بر حقّانیت این کتاب یعنی فوق بشری بودن یا بی‌نظیر و غیرقابل تقلید بودن آن اطمینان می‌یابد؛ در همین راستا برآنیم در قالب همایش اعجاز قرآن با دعوت از پژوهشگران در حوزه مطالعات اعجاز قرآن، در 5 محور به بحث و تبادل نظر بنشینیم: مباحث نظری اعجاز قرآن، اعجاز علمی قرآن، اعجاز لفظی قرآن، سیستم‌های قرآن و قرآن کاوی رایانشی.

مقالات برگزیده در مجله بین المللی پژوهشکده اعجاز قرآن با عنوان " Journal of Quranic Interdisciplinary Studiesبه زبان انگلیسی چاپ می‌شود.

کانال تلگرامی همایش: 

ejazconf3@

نکاتی مهم برای ارسال مقاله:

  • حتماً از مرورگر کروم (Chrome) استفاده کنید.
  • ابتدا از بالای صفحه گزینه "ثبت نام" را انتخاب نمایید (مطابق شکل زیر) و مراحل ثبت را تکمیل نمایید.
  • سپس گزینه "نحوه ارسال مقاله" را انتخاب نمایید و مراحل آن را تکمیل نمایید.

مشاهده جزئیات کنفرانس